Zlatan lockar talangen till Hammarby
Hammarby vill värva den 17-årige talangen Akinkunmi Amoo. Nu har Zlatan Ibrahimovic spelat in en video för att locka honom till Tele2 Arena.
I slutet av november månad 2019 stod det klart att Zlatan Ibrahimovic får 25% av rättigheterna till Hammarby. Efter att ha gjort reklam för klubbens årskortsförsäljning kommer nu nästa drag från Zlatan.
I en video som spridits på socialam edier försöker Zlatan Ibrahimovic locka över den nigerianske talangen.
– Jag vill bara att du ska veta att vi i Hammarby väntar på dig, säger han i videon.
17-åringen skulle i så fall ansluta under sommarens transferfönster.
– Akin, min vän, hur är det? Det här är Zlatan Ibrahimovic som bara vill se till att du mår bra, tränar fotboll, äter bra och har kul, som är det viktigaste av allt, inleder Ibrahimovic.
Han fortsätter:
– Jag vill bara att du ska veta att vi i Hammarby väntar på dig. Laget väntar på dig, tränaren väntar på dig och särskilt fansen väntar på dig. Jag väntar också på dig. Jag ser fram emot att träffa dig och jag hoppas att allt är bra med dig. All lycka och ta hand om dig min vän.
I en intervju med Fotbolldirekt har Hammarbys chefsscout Mikael Hjelmberg kommenterat videon:
– Vi bygger en relation till Akin. Det är ett arbetssätt vi använder. Det är allt jag kan säga, säger han.
#Hammarby jobbar stenhårt på att ta den nigerianske talangen Akinkunmi Amoo, 17.
Vår delägare #Zlatan Ibrahimovic hjälper också till att få Akinkunmi till klubben‼️ #bajen pic.twitter.com/49PBgglMWd— KYFS (@YngveStweets) January 31, 2020