Lagkamraten avslöjar vem Zlatan hejade på i CL-åttondelen
Svensken som spelat i både Manchester United och Paris Saint-Germain hade sin favorit.
I åttondelsfinalerna av Champions League 2019 ställdes två av Zlatan Ibrahimovics två tidigare klubbar mot varandra. Det var Manchester United mot Paris Saint-Germain men offentligt ville inte Zlatan avslöja vem han hejade på.
– Vem som än vinner så är jag en vinnare. Vilket lag som än går vidare så kommer jag att ha mitt lag i Champions League. Så jag är okej hur det än går, sa han då till Fox Sport.
Lagkamraten i LA Galaxy Diédié Traoré avslöjar dock att Zlatan hejade på The Red Devils.
– Han ville att Manchester United skulle vinna, säger Traoré, som själv håller på PSG, till Le Parisien.
– Men han var övertygad om att PSG skulle gå vidare med tanke på alla skador i United.
Traore har precis blivit uppflyttad till Galaxys A-lag och ser upp till supersvensken väldigt mycket.
– Med honom på planen får man inte lov att göra några misstag. Men han är inte det minsta arrogant eller stroppig mot andra. Tvärtom tog han väl hand om mig när jag skulle in i truppen. Han retas mycket och driver med en, men ska man arbeta då arbetar man.
SE ÄVEN: Zlatans alla mål i Manchester United
[…] SE ÄVEN: Zlatan: “Höll på United i matchen mot PSG” […]